Okopávání a mulčování – víte jak správně postupovat?

Okopávání a mulčování – víte jak správně postupovat?

Kdy kopat

Kopání půdy je nezbytné pro dobrý růst rostlin. Pokud jsou půdní podmínky špatné, může být přidána organická hmota současně s kopáním.

Nejlepší čas na kopání je od října do prosince, kdy je půda bez mrazu a může se nechat přezimovat. Od poloviny zimy do začátku jara je země často vlhká nebo zmrzlá a obtížně se s ní pracuje. Silná půda nesmí být nikdy vykopaná, pokud je vlhká, můžete totiž poškodit strukturu půdy a způsobit špatné provzdušňování a odvodnění.
dřevěné odštěpky

Jak kopat

Hloubka ornice, kvalita odvodnění a to, zda byl váš pozemek předem vykultivován, určuje požadovanou metodu kopání. Jednoduché a dvojité kopání jsou nejúčinnější způsoby kopání. Před kopáním se ujistěte, že lokalita je mimo všechny trvalé plevele.

· samostatné kopání

Tato metoda se hodí na pravidelně tvarované pozemky, kde je důležité, aby půda měla rovnoměrnou strukturu. Vysekávejte zákopy do hloubky lopatky. Umístěte půdu z prvního výkopu na zem vpředu a pracujte dozadu podél pozemku a otáčejte půdu z každého následujícího výkopu na přední příkop.

· dvojité kopání

Tato technika se hodí pro vylepšení odvodnění nebo pokud nebyla půda dříve kultivována. Je to časově náročný proces, ale stojí za práci a výsledkem bude dobrá půda. Odstraňte půdu z horních a spodních vrstev prvního výkopu a z horního vývrtu druhé a položte ji na zem ve třech samostatných, jasně označených pilotách.
kompost ze zbytků

Mulčování

Mulč má řadu pro rostliny potřebných vlastností: zastínění kořenů v horkých dnech, brání odpařování vlhkosti, zastavuje plevel v kořeni. Důležitý je výběr mulčovacího materiálu, viz .

Existují dva základní typy mulčů: organické a anorganické. Organické materiály – dřevo, kůra, kompost rozloží a zlepší půdu. Trvají několik let, pak je třeba přidat další. Kromě toho se organické mulče snadno rozšiřují. Kámen, naopak, má být více či méně trvalým mulčováním, který má být umístěn na vrcholu vrstvy krajinné tkaniny. Je to nejmenší možnost údržby, ale tím je práce s rostlinami nesnadná. Pokud vaše práce na zahradě obnáší přemisťování rostlin, kopání a přesunu mulče stranou, jednoznačně volte organický mulč. Levným mulčem jest dřevo, avšak neobsahuje tolik živin, jako jiné organické mulče. Jeho aplikace je však snadná.