Muži a ženy mají odlišný metabolismus, což se projevuje i v klimatizovaných místnostech

Muži a ženy mají odlišný metabolismus, což se projevuje i v klimatizovaných místnostech

V Holandsku se někteří vědci pustili do zajímavého výzkumu. Šlo o to zjistit, proč většina žen trpí chladem, když pracují v klimatizovaných místnostech, zatímco muži jsou tam nadmíru spokojeni. Tyto technické chladicí vymoženosti jsou totiž nastavovány na optimální teplotu podle mužských parametrů, zjednodušeně řečeno. Vědci ovšem zjistili, že ženský a mužský metabolismus se od sebe vzájemně výrazně liší.
bytový dům s klimatizacemi.jpg

Starý model optimalizace chlazení z 60. let

Tento problém se týká bohužel většiny evropských firem. Teplotní gradienty nastavené jako „optimalizované“ totiž odpovídají vzorcům, které se používají již několik desetiletí. Vtip spočívá v tom, že současné chladicí systémy pracují podle tzv. nastavení teplotní pohody z poloviny šedesátých let.
Teplotní pohodu sestavili matematici podle vzorců, kde se braly v potaz pouze rychlost proudění vzduchu, typy oděvů, vzdušná vlhkost, a teplota ovzduší. Vznikla poměrně jednoduchá matematická rovnice (tzv. Fangerův výpočet), která ovšem neuvažuje jako další proměnnou odlišné metabolické typy lidí. Jde totiž o to, že se výrazně liší produkce tělesného tepla v klidovém stavu organismu podle toho, zda jde o ženy, nebo o muže.
Většina žen má především výrazně pomalejší metabolismus. Závisí to ovšem také na množství svalstva. Svalnatí muži s minimem tělesného tuku mají metabolismus nejrychlejší a také se hůře přizpůsobují nadměrnému horku. Ženy mají naopak větší množství tělesného tuku a také jsou drobnějších postav.
velká klimatizace.jpg

Odchylka v metabolismech mužů a žen je poměrně značná

Vědcům se podařilo prokázat, že současný matematický model vykazuje odchylky vůči ženskému organismu až o 35 procent, což je poměrně alarmující zjištění. Problém navíc v mnoha kancelářských objektech podporuje i typ oděvu. Zatímco muži nosí obleky (košili, kravatu, sako a polobotky), a jsou uzavřeni v těsném krunýři, ženy jsou oblečeny vzdušněji – do sukní, halenek, a především častokrát do otevřené páskové obuvi.
Prodej klimatizace má tedy před sebou další „matematickou“ úlohu k řešení, jak nastavit optimální chladicí režim i pro naše obdivované protějšky – ženy a dívky. Opusťme tedy starý nefunkční model a přizpůsobme také svůj chlapský svět těm, které ze srdce milujeme.