Zajistěte si týdenní pobyt na farmě v Jizerských horách

Zajistěte si týdenní pobyt na farmě v Jizerských horách

Jizerské hory byly desítky let odsouvány do pozadí jako turisticky nepříliš atraktivní zóna. Byly takříkajíc v zákrytu lesku a slávy Krkonošského národního parku, kam se vydávali výletníci po celý rok. Za socialismu i v devadesátých letech to byla oblast spíše chatařská, některé z horských usedlostí byly vzdálenou destinací především obyvatel Prahy a Liberce, kteří tu trávili víkendy a část dovolené.
yorkshire na podzim
Doba se ovšem změnila a s tím i přístup k využívání přírodních krás a památek tamní architektury. Zdejší terénní reliéf je dokonce považován za harmoničtější a přívětivější než naše nejvyšší pohoří a spolu s rozhraním západních Krkonoš podél řeky Jizery jsou tyto hory ideálním místem pro čerpání energie i podle zásad Feng Shui.
Začínají se tu také objevovat zajímavé atrakce a netradiční formy ubytování. Mezi nimi nejčastěji ubytovací místa na farmách. V podhůří hor se někteří lidé pustili do chovu dobytka, výroby certifikovaných bio mléčných produktů a návštěvníci tak mají možnost nahlédnout celému procesu pod pokličku. Můžete tu ochutnat a pochopitelně i koupit domácí podmáslí, tvaroh, smetanu, sýry a především se ubytovat v příjemném a poklidném prostředí. Cena noclehů je navíc velmi nízká, paradoxně mimo sezónu, v září, kdy je zde pobyt nejpůsobivější, zaplatíte za noc na osobu jen od 250 do 370 korun a pro děti buď zdarma, nebo s výraznou slevou.
ohrada pro ovce

Krajina Jizerských hor je nesmírně atraktivní

Jedna z farem byla dokonce oceněna titulem Farma roku, v některých je možné zajistit projížďky na koních a půjčení bicyklů. Ale především, pokud vyjde pěkné počasí, se odtud můžete vydat na působivé výlety. Neměli byste si nechat ujít přehradu v Bedřichově, vodní dílo Desná Souš, rozhledny Královka, Bramberk a Štěpánka, jízdu vlakem z Tanvaldu do Harrachova, Tanvaldský špičák a především velmi zajímavé výhledy a horské terény pro pěší turistiku a cykloturistiku.