Meditace, jako očista mysli

Meditace, jako očista mysli

Co to vlastně je? Jak tomu porozumět? Jedná se o formu kontroly vlastních myšlenek. Je to tedy metoda sebekontroly, kdy se snažíme ovládat své myšlenky a pocity a co možná nejvíce eliminovat stres. Není to fyzicky náročná metoda, ale také to není nic jednoduchého, jde tu o vaši mentální zdatnost a snahu dostat svoji mysl pod kontrolu. Mnoho zdrojů uvádí, že meditace je přírodní lék a je určitě zdravé se ji pravidelně věnovat. Mimo to existuje spousta literatury, jak zatočit s nejrůznějšími problémy, které zaměstnávají naši mysl. Může to být meditace zaměřena na strach, bolest, stres, nebo prostě jen kvalitní život.
meditace u vody

Základní kroky:

1. Pohodlně se usadit

Obvykle je vhodné si k meditaci najít místnost, která nám bude příjemná a nebude nás rušit okolí. Někdo může zvolit přítmí a nechat hořet svíčku, někdo zase zvolí opak. Záleží na jednotlivci. Obvyklá je poloha lotosového květu, je většinou nejpříjemnější a nejvíce stabilní. Ruce volně pokládáme na stehna, jak je nám to příjemné.

2. Uvolnění

Nejlépe se uvolníte při výdechu, můžete i několikrát opakovat, dokud nebudete cítit, že máte celé tělo uvolněné. Dále máte na výběr, jestliže oči necháte otevřené, nebo je zavřete. Záleží opět na vašem rozpoložení. Pokud jste zrovna příliš rozrušení a nejste schopni se dostatečně soustředit, či jste ve stresu, bude dobré meditovat se zavřenýma očima.

3. Vlastní meditace

Zde je důležité, abyste se zaměřili na svůj dech. Sledujte každý nádech a výdech. Kontrolou vašeho dechu regulujete i svoje myšlenky. V této fázi si uvědomujte uvolnění vašeho těla a lehkého dýchání. Pokud s meditací teprve začínáte, je dobré se ji věnovat alespoň 10 minut. Pokročilejší dokážou meditovat celé hodiny. Z počátku je složité své myšlenky dostat pod kontrolu, ale po pár minutách si v sobě najdete systém, jak tyto myšlenky třídit. Vhodné je si pro sebe opakovat, že jste uvolnění a máte stále pod kontrolou svůj dech, takovému vnitřnímu ději říkáme tzv. afirmace. Po pár minutách se vám podaří mít svoje myšlenky pod kontrolou a ovládat je k obrazu svému.
barevné kameny

4. Návrat do normálního stavu

Je především pozvolný děj. Postupně si začněte uvědomovat svoje tělo odspodu nahoru. Dobré je svoji mysl upozornit, že se „probouzíte“. Po meditaci je vhodné se napít obyčejné vody, je to součást vaší očisty.