Jak na civilizační choroby?

Jak na civilizační choroby?


My, lidé, již nejsme zvířata, ale mnoho pochodů nám evolučně ještě zůstalo. Díky rozvoji vědy a techniky v dnešní době žijeme v podmínkách, které jsou nám velmi neznámé. Naše tělo se tak rychle nedokázalo nastavit na to, že máme například jídlo ve výrazném nadbytku. My v dnešní době nemusíme pro získání potravy udělat téměř nic, stačí, abychom si došli k lednici a zde je všechno, co hrdlo ráčí. V takových situacích nám náš stále zvířecí pud velí najíst se co nejvíc, abychom si udělali zásoby na dny, kdy tolik jídla nebude. Jenže tím, že si již tolik let vytváříme zásoby a doba nedostatku stále nepřišla, si zaděláváme na různé nemoci.

zdravý životní styl

Tato onemocnění jsou vysoce specifická pro naši dobu, takže se nazývají jako civilizační. Mezi ně patří diabetes mellitus druhého typu, mnoho onemocnění kardiovaskulárního systému, jako je například ateroskleróza, infarkt a další, či onemocnění skeletomuskulárního systému. Alespoň trochu se těmto problémům můžeme vyhnout dodržováním základních pravidel zdravého životního stylu. Mezi ně patří zdravá strava s dostatkem zeleniny, ve které je obsažena vláknina a další tělu prospěšné vitamíny a minerály. Pokud potřebujeme utišit chuť na sladké, pak nejlépe pomocí ovoce, ať už čerstvého nebo sušeného.

zdravá strava

Měly bychom se vyhýbat živočišným tukům a nahradit je tuky rostlinnými. K tomuto všemu musíme přidat ještě pohyb. Není ani tak nutné chodit několikrát do týdne do posilovny, ale je lepší celkově se začít více hýbat. Jste zvyklí si o víkendu s přáteli sednout do hospody? Zkuste je pro jednou přesvědčit a jít se na pár hodin projít. Třeba Vaším cílem může být příjemná restaurace, kde si za odměny můžete jít posedět. Dodržovat všechna pravidla jistě není jednoduché, takže je občas lepší požádat o pomoc odborníka. Nutriční poradce Liberec bude pro Vás jistě velmi prospěšným krokem.