Co dělat v případě, že doma nastane únik vody

Co dělat v případě, že doma nastane únik vody

Jistě nikdo z nás není rád, pokud doma dojde k poškození nějakého zařízení či vybavení. Následky totiž mohou být poměrně ošklivé. A jednou z těch, které patří mezi ty vážnější, je i únik vody kanalizace-instalateri.cz. Ten však bohužel nastává relativně často, především ve starších domech.

Obvykle bývá způsoben prasknutím či uvolněním spoje u vodovodního či odpadního potrubí. Ne vždy se samozřejmě jedná o tragickou situaci, avšak v mnoha případech, pokud jde o vážnější poškození, mohou být škody poměrně vysoké. A to není ani řeč o tom, že pokud bydlíme v bytě, můžeme způsobit škody i našim sousedům, kteří je po nás budou chtít pochopitelně uhradit.

Samozřejmě, jako všude i zde platí, že prevence je lepší než léčba. Proto je dobré nechávat svou vodovodní i odpadní síť pravidelně prohlížet odborníkem, který najde a opraví i drobná poškození dřív, než způsobí nějaký problém.

kohoutek vodovodního potrubí

Dobrá, co ale dělat v případě, že tato situace nastane? V první řadě je nutné okamžitě uzavřít přívod vody, abychom zabránili dalším škodám. Vytopený byt totiž není nic příjemného. Proto by to měl být náš okamžitý impuls. Zavřít bychom samozřejmě měli přívod jak teplé, tak studené vody, abychom měli jistotu, že skutečně již nic nepoteče.

Jako další krok by měla být přesná lokalizace místa poškození. To však nemusí být tak snadný úkol, jak se na první pohled zdá. Většina trubek je totiž zavedena ve zdi, kam nemáme přístup. Přesto se najdou indicie, které nám mohou pomoci. Například bychom se měli koukat, kde je nejvíce vyteklé vody, a podle toho postupovat dále.

instalatér opravující potrubí

Následovat by mělo pokud možno zhodnocení náročnosti opravy. Zvládneme ji sami, nebo bude potřeba zavolat instalatéra? Zde je nutné realisticky vyhodnotit jak rozsah poškození, tak i naše schopnosti a vybavení.

Pak by měla následovat oprava. Jen je nutné si uvědomit, že bez vody nemůžeme být dlouho. Rozhodně se ji tedy nevyplatí odkládat, a to bez ohledu na to, jak náročná je. Ne nadarmo se totiž říká, že voda je základ života.