Přesná měřidla

Přesná měřidla

Přesné strojírenství si vyžaduje dokonalá měřidla, protože je potřeba dodržet opravdu malé tolerance. Díky Johansonkám jde práce rychle a lehce.

Přesná měřidla

Mikrometr

V běžné strojírenské výrobě se musí dodržovat určité tolerance, aby součástky vyhovovaly předepsaným normám a například pasovaly do celého mechanismu. Klasickým měřidlem ve výrobě je posuvné měřítko, jenž dosahuje slušné přesnosti na desetinu milimetru. Ovšem například u uložení hřídele s dírou potřebujeme přesnost například setiny milimetru, kde už posuvka prostě nestačí.

kovový mikrometr

A proto přichází na scénu mikrometr, který měří naprosto přesně a rychle. Díky pevné konstrukci a přehledné stupnici je práce s ním jedna radost. Pokud se o něj budete dobře starat a sem tam ho dát seřídit, tak bude sloužit opravdu dlouho. V dnešní době se stále více rozšiřuje i digitální typ, protože nemusíte sledovat žádnou stupnici a okamžitě vidíte naměřenou hodnotu. U těch nejlepších dokonce naměřené hodnoty můžeme ukládat do počítače, což se nám může hodit při další práci s těmito rozměry například v programování dané součástky.

Měrky Johnsony

Jestliže při výrobě součástky potřebujeme vytvořit přesný otvor, což je velmi častý jev, který využíváme neustále, tak potřebujeme i přesný nástroj. V praxi stačí vyvrtat menší díru a následně ji dodělat výstružníkem či jiným přesným zařízením. Ovšem kromě výroby potřebujeme i měřidlo, díky kterému zjistíme, jestli se nám otvor podařilo vytvořit v toleranci.

posuvné měřitko

Posuvné či jiné měřidlo založené na mechanickém posuvu sice lze využít, ovšem měření by bylo poměrně zdlouhavé, a proto je zapotřebí zakoupit jiné měřidlo. V tomto případě zde máme Johansonky, které stačí přiložit a hned víte, jestli rozměr vyhovuje toleranci. V drtivém množství případů se prodávají celé sady, protože potřebujeme měřit více než jeden jediný rozměr, přičemž sada je levnější, něž nákup po jedné měrce. Jako materiál se využívá ocel či keramika, jenž mají vhodné vlastnosti pro tento typ měřidla. Měrky jsou samozřejmě normalizované.