3 důvody pro zamítnutí žádosti o hypotéku

3 důvody pro zamítnutí žádosti o hypotéku

Úrokové sazby jsou nízké. Ceny nemovitostí nejnižší sice nejsou, ale i přesto je dnes skvělá doba na koupi vlastní nemovitosti. Můžete si tak splnit sen, postarat se o rodinu a dát jí pocit skutečného domova. Většina Čechů nájem platit dlouhodobě nechce a místo něj raději platí splátky hypotéky. A není se čemu divit, protože tak alespoň platí za své bydlení, které jim zůstane navždy.

Domov rodina

ČNB neustále zpřísňuje

Pravidla, kterými se musí banky řídit jsou čím dál přísnější. Největší změna přišla na podzim roku 2018. Od té doby je mnohem těžší na úvěr dosáhnout. Existuje několik aspektů, na které se musí soustředit nejvíce a pokud s nimi budete předem počítat a přizpůsobíte se, proces nebude tak nepříjemný a můžete ho také urychlit.

Domek na samotě

1. Registr dlužníků

Tohle je velký problém. Máte-li záznam z minulosti, žádost se dál ani nedostane. Bonita klienta je velice důležité a každé pochybení může stát společnost hodně peněz. Proto se takovým klientům obloukem vyhýbají. Na druhou stranu nebankovní společnosti tak přísní nejsou a dočkáte se u nich poměrně velké tolerance.

2. Nízký příjem

Přesvědčit se o tom, zda bude měsíční mzda stačit můžete pomocí online kalkulačky, ale u poradce je to lepší. Splnit nyní musíte dvě kritéria. Výše úvěru nesmí přesáhnout devět čistých příjmů a měsíční splátka nesmí přesáhnout 45 % čisté mzdy. Pokud to nesplňujete, máte jednoduché řešení. Hypotéka bez dokládání příjmů je možností pro všechny, kdo potřebují větší volnost a toleranci.

3. Málo vlastních zdrojů

Zástava jako taková nestačí. Nikdo vám v současnosti neposkytne 100 % kupní ceny nemovitosti. Ve výjimečných případech získáte 90 %, ale ve většině případů se hodnota pohybuje mezi 70 a 80 % z odhadní ceny. Zbytek musíte mít našetřený, případně ho můžete vzít ze stavebního spoření či jiné půjčky. A nezapomínejte ani na 4 %, která zaplatíte za daň z nabytí nemovitosti.