Co víme o LED halogenech (reflektorech)

Co víme o LED halogenech (reflektorech)


Halogenová svítidla jsou známá již z minulosti jako velmi výkonné světelné zdroje. Halogeny spolu s vysokotlakými výbojkami prakticky ovládly osvětlení sportovišť a halogenové žárovky byly primárním zdrojem využití pracovního osvětlení na stavbách, v autodílnách a dalších dílenských provozech. Podle typického tvaru korpusu se jim zlidověle přezdívalo „vany“.

reflektor

S nástupem polovodičových světel na přelomu století se zpočátku počítalo pouze s náhradou svítidel o nízkém výkonu, diody totiž dokázaly zastoupit jen některé žárovky a jejich světelný tok byl dostačující pouze pro podřadná světla v domácnostech. Technický pokrok se však nezastavil a dnes jsou LED halogeny(reflektory) běžnou praxí. Jejich podstatnou výhodou je nízká spotřeba elektřiny, okamžitý náběh na plný výkon a velmi dlouhá životnost. Lze je vybavit i pohybovými čidly, která u klasických žárovek způsobovala předčasné zkracování životnosti.

Úspora elektřiny je markantní

Ve srovnání s halogeny jsou LED zdroje mnohem méně náročné na příkon elektrického proudu, přibližně 7 – 8 krát nižší. Použijete-li tedy např. LED diodový reflektor o příkonu 30 W, dosáhne takových parametrů, jako jeho halogenový předchůdce o příkonu 250 W. Na Internetu lze nalézt přesnou převodní tabulku, která jasně deklaruje přednosti moderního osvětlení.

led halogen

Provedení polovodičových reflektorů

Vana– klasické provedení reflektorů nedoznalo příliš velkých změn ani v souvislosti s polovodiči, provedení ve tvaru hluboké vany se osvědčilo již v minulosti a vyrábí se dnes nejčastěji ve stříbrné barvě, a to jak s napětím 230 V, tak i s transformátory s nízkonapěťovým výstupem 12V, 24 V. Na trhu je také velký výběr teplot chromatičnosti (barev světelného zdroje).
Slim– modernizovaná varianta v černé barvě s tenkým korpusem je vhodnou alternativou, designově propracovanou, vhodnou zejména pro osvětlování výstavních exponátů nebo stavebních objektů. Některé modely mohou být vybaveny optickou rozptylovací čočkou.